Od 15.09.2018 do 15.12.2018 wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Przywidzu pod kierownictwem pani Ewy Zielińskiej realizowali projekt pt. „Historia Przywidza ludźmi pisana”. Nad projektem pracowało dwadzieścioro pięcioro dzieci, w tym cztery uczennice ze Szkoły Podstawowej w Trzepowie.

Pracę rozpoczęli we wrześniu od wspólnej burzy mózgów, która miała pomóc w zaplanowaniu dalszych zadań. Ustalono harmonogram i przydzielono zadania. Poza panią Ewą Zielińską w projekt zaangażowało się również kilkoro innych nauczycieli ze szkoły. Szczególny wkład pracy miała pani Dorota Szwichtenberg, która opiekuje się wolontariatem.

Pierwszym działaniem w ramach projektu były warsztaty fotograficzne poprowadzone przez pana Ryszarda Dominkowskiego. Uczniowie poznali techniki wykonywania zdjęć, kadrowania, ustawiania czułości obiektywu oraz obróbki zdjęć i nagrywania filmów. Zajęcia trwały łącznie 17 godzin – plener fotograficzny oraz doskonalenie umiejętności na różnych szkolnych imprezach. Efekty prac uczniów można było podziwiać na wystawie podsumowującej projekt oraz na szkolnym Facebooku.

Uczniowie wzięli również udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. „Przywidz oczami dziecka”. Dzięki tej inicjatywie mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób nasza gmina jest postrzegana przez najmłodszych. Uczniowie rozwijali swoje talenty i promowali Małą Ojczyznę.

Najważniejszą inicjatywą podjętą w ramach projektu była seria wywiadów z osobami, które mają bardzo duży wkład w rozwój naszej gminy. Wywiady przeprowadzono z:

1. Historykiem Panem Henrykiem Elwartem – wywiad przeprowadziły: Zuzanna Kruczkowska, Klaudia Deja, Aleksandra Mikulska.

2. Strażakiem zawodowym Feliksem Mikulskim – wywiad przeprowadziła Aleksandra Mikulska.
3. Strażakiem ochotnikiem z Przywidza – Gall Anonim.
4. Ojcem Franciszkaninem Pawełem Block – wywiad przeprowadziły: Iga Mielewczyk, Klaudia Deja.
5. Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Przywidzu – wywiad przeprowadziły: Julia Herbasz, Iga Mielewczyk
6. Panią Danutą Flis – wywiad przeprowadziły: Wiktoria Nowakowska, Natalia Ropela, Karolina Kowalewska, Martyna Ostrowska.
7. Rzeźbiarzem Zenonem Kosater – wywiad przeprowadziły: Wiktoria Nowakowska, Natalia Ropela, Karolina Kowalewska, Martyna Ostrowska.
8. Panią Henryką Lisiecką - wywiad przeprowadziły: Iga Mielewczyk, Julia Herbasz.
9. Państwem Idczak w ich Lawendowej Osadzie – wywiad przeprowadziła: Aurelia Ostrowska.

Projekt zakończył się wystawą uczniowskich prac, którą można podziwiać na patio przy Hali Arena Przywidz. . Wyświetlany był również filmik pt. „Zatrzymać czas w kadrze” , który jest fotorelacją z podjętych działań w ramach projektu umieszczony na stronie szkolnej oraz Facebooku.

Pani Ewa Zielińska podczas uroczystej gali wręczyła podziękowania dla osób, które najbardziej zaangażowały się w realizację projektu

W projekcie wzięli udział następujący wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Przywidzu:
1. Nikodem Nikel
2. Julia Łyskowska
3. Martyna Wajer
4. Klaudia Stencel
5. Iga Rekowska
6. Wiktoria Poręba
7. Kornelia Sikorska
8. Wiktoria Huniewicz
9. Julia Herbasz
10. Agata Senger