W  dniach 11.09 – 16.09.2017  szesnastu uczniów  przebywało na wymianie w miejscowości Bad Schwartau  koło Lubeki. Polscy i niemieccy uczniowie realizowali projekt: Wcześniej Hanza, dziś Unia Europejska, który został dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.  Polscy uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich kolegów i koleżanek, których poznali w czerwcu w Przywidzu.
Po całodziennej  podróży zostaliśmy wieczorem  ciepło powitani przez  rodziców i uczniów na dworcu w Lubece. Następnie wszyscy udaliśmy się do domów  na kolację i odpoczynek.
We wtorek zwiedzaliśmy Lubekę z niemieckim nauczycielem historii Ulrichem Kahlscheuer. Odwiedziliśmy również Muzeum Hanzy i podziwialiśmy piękne stare miasto. Mieliśmy również czas na małe zakupy.  Po  południu  udaliśmy się do  szkoły,  gdzie  wszyscy razem mieliśmy okazję porozmawiać        i pobawić się  podczas zabaw integracyjnych.
W środę  pojechaliśmy do Hamburga, gdzie zobaczyliśmy najnowocześniejszą w Europie Elbphilharmonie oraz Miniaturen  Wunderland.
W czwartek  uczestniczyliśmy  w lekcjach, zwiedziliśmy szkołę i Bad Schwartau  i byliśmy na pysznych lodach.
Ostatni dzień  spędziliśmy w parku rozrywki – Hansapark. Przeżyć  i pozytywnych emocji było dużo.  Czas upłynął  nam na korzystaniu z samych przyjemności. Wieczorem przyszedł czas na pakowanie i pożegnanie.
W sobotę rano opuściliśmy Lubekę.
Dziękujemy bardzo za ciepłe przyjęcie i za miło spędzony czas!  Vielen Dank  und  Auf  Wiedersehen!
Koordynatorami  wymiany są:  Lidia Tӧpfer  i Anna Sokołowska