70-lecie SP w Przywidzu
10 października 2015r. to był szczególny dzień w Zespole Szkół w Przywidzu. Sobota, a jednak budynek szkoły nie pozostał pusty, jak to zwykle bywa. To był dzień obchodów 70 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej. Poprzedzony wieloma godzinami przygotowań wreszcie nadszedł. Rozpoczął się w Kościele M.B. Różańcowej w Przywidzu uroczystą mszą św. Przepiękna dekoracja, którą przygotowano na te okoliczność w świątyni, dodała splendoru naszym obchodom. Po zakończeniu mszy wszyscy, którzy w niej uczestniczyli przeszli, eskortowani przez klasę strażacko – ekologiczną, na teren budowy hali sportowej. Zaproszeni goście przeszli szpalerem utworzonym przez klasy o profilu policyjnym na miejsce , by tam dokonać wmurowania kamienia węgielnego pod drugi etap budowy. Wzięli w nim udział: Wójt Gminy Przywidz Marek Zimakowski, Minister Sportu i Turystyki Adam Korol, Wicewojewoda Pomorski Michał Owczarczak, Wiceminister ds. Administracji i Cyfryzacji Bogdan Dombrowski, Wicemarszałek UM WP Krzysztof Trawicki , Członek Zarządu UM WP Ryszard Świlski, Dyr. ds sportu UM Maciej Kowalczuk UM WP, Przewodniczący Starostwa Powiatu Gdańskiego Piotr Ołowski, w imieniu Kuratoriu Oświaty w Gdańsku Starszy Wizytator Barbara Wasiołka, Wójtowie Gmin : Błażej Konkol – Wójt Gminy Trąbki Wlk., Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wlk., Nadleśniczy Andrzej Gajowniczek – Nadleśnictwo Kolbudy, Ksiądz Proboszcz Czesław Hybel oraz Ksiądz Prałat Kazimierz Wojciechowski, Zastępca Wójta Gminy Przywidz Dariusz Czaiński, Dyrektor GOK-u Janusz Jaromin, Przewodniczący RG Teodor Formela , Harcmistrzyni Bożena Milanowska, Prezes Stowarzyszenia Kreatywna Szkoła Michał Jasiński, radni, emerytowani i byli pracownicy szkoły oraz absolwenci i młodzież z naszej szkoły.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej szkoły, specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanej na literacką kawiarenkę. Regały z książkami, stoliki w stylu dekady lat 40- tych, 50- tych, itd. aż do roku 2015. Znalazły się tam ręcznie robione serwety, lampa naftowa, atrament w kałamarzu, pióro ze stalówką, dzwonek, ale i cerata, obrusy, no i znak naszych czasów, czyli tablet.
,, Serdecznie witamy gości zebranych dzisiaj w naszej szkole. Dostojna jubilatka ukończyła właśnie 70 lat, a ciągle ma młodą duszę, bo wciąż biją w niej młode serca uczniów. Tak długo, jak do szkoły przychodzić będą dzieci, tak długo Ona pozostanie młoda pomimo upływu lat. Niejedna rodzina w Przywidzu ma w swojej sadze rodzinnej pradziadka lub prababcię, którzy rozpoczynali naukę w szkole podstawowej zaraz po ogłoszeniu zakończenia II wojny światowej. Teraz przychodzą do nas ich potomkowie i kontynuują podtrzymywanie dobrego imienia szkoły po dzień dzisiejszy.
Jeśli przeżyło się siedemdziesiąt lat, to z pewnością nazbierało się wspomnień, bo każdy powinien żyć tak, żeby mieć, co wspominać. Tak właśnie było z naszą Jubilatką. Przeżywała radości i smutki, wzloty i upadki, tak to już w życiu bywa.
Zapraszamy Państwa do Literackiej Kawiarenki, w której przypomnimy niektóre z nich” – takimi słowami uczennica naszej szkoły, Julia Fularczyk, rozpoczęła uroczystość obchodów 70- lecia Szkoły Podstawowej w Przywidzu. 70 lat, to szmat czasu, w ciągu którego nazbierało się wiele wspomnień. Zostały one przywołane przez nauczycieli z naszej szkoły: Dorotę Szwichtenberg, Barbarę Rutkowską – Szymenderę, Katarzynę Owsińską, Małgorzatę Cieszyńską, Barbarę Samaruk, Joannę Żabińską, Annę Zakrzewską i Sabinę Frycze, które pięknymi, radiowymi głosami, odczytywały fragmenty kronik z 7 dekad istnienia szkoły. Każda dekada poprzedzona była piosenką popularną w tym czasie, wykonaną przez chór, przy gitarowym akompaniamencie p. Ani Snopkowskiej, również nauczycielki naszej placówki. Wspomnienia te były ilustrowane scenkami i tańcami w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W przedstawieniu wystąpili również absolwenci Ada Bradtke i Wiktor Dyduła, którzy zaśpiewali piosenki,, Psalm o miłości”,
,, Mały Książę”, ,, Wehikuł czasu”.
Scenariusz opowiadał o organizowaniu szkoły zaraz po zakończeniu II wojny światowej, o kłopotach, z którymi borykali się pierwsi nauczyciele polskiej szkoły, o osiągnięciach sportowych, o występach artystycznych, o nadaniu imienia Unii Europejskiej, powstaniu Zespołu Szkół. Czasem wywoływał śmiech, a czasem maleńką łezkę w oku. Całość zakończyła się polonezem w wykonaniu uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. Był zaskoczeniem dla większości z nich, bo tylko uczniowie i prowadzący taniec, czyli p. Asia Żabińska i p. Piotr Olczak, byli osobami wtajemniczonymi.
Przedstawienie dostarczyło z pewnością wielu emocji tym, którzy oglądali i tym, którzy występowali. Przywołał wiele wspomnień, bo wielu z zaproszonych gości było uczniami, pracownikami lub nauczycielami w naszej szkole i zostawili w niej wiele pięknych lat ze swego życia, a przecież doświadczenia wzbogacają duszę, stąd też i emocje. Ich wyrazem były oklaski na stojąco, co jest największą nagrodą dla tych, którzy przygotowali przedstawienie i tych, którzy występowali. Dziękujemy.
Dzień ten był okazją do spotkań absolwentów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Wielu z nich z niej skorzystało. Na ten czas sale lekcyjne zamieniły się w barek kawowy, salę, w której można było zobaczyć szkołę w obiektywie i poczytać kroniki, które przynajmniej w pierwszych dwu dekadach były pisemną formą historii nie tylko szkoły, ale też życia społecznego i kulturalnego Przywidza.
Przedsięwzięcie nie należało do najłatwiejszych. Wymagało zaangażowania wielu osób, koordynowania działań i pomysłów, ALE BYŁO WARTO.
Małgorzata Cieszyńska
Ewa Bradtke
Grażyna Bach – Żelewska
Ewa Zielińska